piątek, 3 kwietnia 2015

Najnowsza książka mistrza grozy, czyli 'Przebudzenie', Stephena Kinga

„Hitler złożył miliony Żydów w ofierze fałszywemu bogu czystości rasowej. Miliony spalono, zastrzelono, powieszono, połamano kołem, otruto, zabito prądem i dano na rozszarpanie psom… wszystko w imię Boga”
~Stephen King, "Przebudzenie"


     Przebudzenie jest to najnowsza wydana książka mistrza grozy, czyli Stephena Kinga, a oryginalny tytuł powieści brzmi "Revival". Sam autor mówi o niej jako o "kwintesencji horroru" i radzi czytelnikom przygotować się na najlepsze! Jest także jedną z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek ubiegłego roku napisanych przez tego autora i nie wyobrażałabym sobie pominiecie jej na moim blogu!
     Książkę opisywaną tutaj można zaliczyć do Horroru oraz Fantazy niemniej jednak jest to książka obyczajowa - wątek ten w powieści można rzec - bierze górę. Największy nacisk w powieści położony jest na relacjach między bohaterami, pokazanie jakimi darzą się uczuciami, co ich motywuje i jakie wydarzania ukształtowały ich'ja'.


     

     Cała powieść kręci się wokół głównego bohatera Jamie'go Morton'a, którego poznajemy już na samym początku jako sześcioletniego chłopca. Wszystko możemy zobaczyć z jego punktu widzenia - to on jest narratorem całego dzieła. Mieszka on w małym amerykańskim miasteczku Harlow wraz ze swoją liczną rodziną - ma on dwóch braci oraz siostrę, jest więc najmłodszy z całego rodzeństwa.
     Do okolicznej parafii przyjeżdża nowy pastor Charles Jacobs wraz z żoną i maleńkim synkiem. Otwiera on oczy wszystkim mieszkańcom oraz pokazuje im wiarę z innej strony, która do większości ( choć może i do wszystkich ) przemawia. Niestety jednak jego całe życie ulega gwałtownej zmianie, gdy jego żona oraz jedyny potomek giną w tragicznym wypadku - odwraca się od duchowieństwa, od wiary, niemniej jednak to nie jest koniec jego przygody z kapłaństwem. Wyjeżdża on z miasteczka i stara się żyć na nowo.
     Życie Jamie'go toczy się dalej. Kontynuuje swoją naukę w wyższych szkołach, oraz jest gitarzystą w coraz to nowych grupach rockowych. Los jednak nie chce, aby drogi Mortona i Jacobsa rozeszły się. W najmniej oczekiwanym momencie znów się spotkają i to, co odkryje Jamie zaszokuje niejednego z czytelników tej książki.
     

     W dalszej części książki będziemy mogli dostrzec momenty z życia rodziny Mortonów, chwile z życie Jamie'go podczas uzależnienia narkotykowego czy też elementy związane z tajemnym hobby Charlesa - a mianowicie, zajmuje się on zgłębianiem tajników elektryczności. Nikt z nas nie poznał tego rodzaju elektryczności, o którym jest tu mowa. Jest to dość dziwna, a za razem potężna i niebezpieczna materia, której Jacobs będzie używał, w celu uzdrawiania. W przebraniach, pod pseudonimem będzie dokonywał 'cudownych uzdrowień' ludzi - doprowadzi to do niepożądanych konsekwencji oraz w najgorszym wypadku - do śmierci..

     Czytając tę powieść, będziecie trzymani w napięciu, a końcowy efekt.. sceny, które zapewne zaszokują część z was będą wisienką na torcie. Nie wyobrażam sobie lepszego zakończenia w tej ( w moim mniemaniu ) wspaniałej książce, które idealnie zostało przemyślane przez autora w każdym calu, w każdym słowie.
     Osoby, które są fanami tego typu powieści, a szczególnie osoby będące zwolennikami stylu Pana Kinga powinny to przeczytać bez dwóch znań - mogę zagwarantować, że żadna osoba lubiąca książki Stephena Kinga nie zawiedzie się na tej powieści..